Дали сте работохолик?

Работите повеќе од 10 часа на ден? Имате потреба постојано да правите нешто? Тешко се релаксирате и цело време мислите на работа? Силно се идентификувате со својата работа и таа станува ваш живот. Вие сте работохолик. Живееме во култура која поттикнува работохоличарство. Тоа се доживува како тешка работа која треба да се вреднува и која ја користи секоја компанија. Но, резултатите од бројни истражувања покажаа дека таквиот вид на луѓе не постигнуваат некои особено добри резултати.  Ова не е само негативна особина, напротив, денес многу се ценат работохолиците, но ако во одреден момент станете преокупирани со работа, а вашиот семеен живот почнува […]

Патот до нежни и заводливи усни е едноставен

Исто како и зимата, и топлото време им штети и на вашите усни – тие се сушат како последица на топлиот воздух. Меѓутоа, постои можност да имате заводливи и меки усни во секое годишно време. Всушност, испуканите усни се еден од најлесно решливите проблеми кои се поврзани со убавината и негата на телото. Не дишете на уста Не само што оваа навика не е убава на долг план за организмот, туку и како последица ќе имате испукани усни. Исто така, и балсамот за усните ќе има многу пократко дејство поради топлиот воздух кој го испуштате при дишењето. Избегнувајте ги долготрајните кармини Ова […]

Ова е вашата сродна душа

Според старогрчкиот мит, човекови суштества, андрогини, некогаш биле совршен спој на машко и женско. На нивната совршеност им завидувале дури и боговите, па Зевс ги преполовил на машка и женска половина, осудувајќи на тоа раздвоени да трагаат по светот, барајќи се еден со друг. Дали од сродните души се бара секогаш да останат исти, или сродни души се оние кои поради партнерот се менуваат? Многумина ја трошат целата своја младост, некои и цел живот, во потрага по сродна душа, за тоа едно и неповторливо лице со кое животот би бил песна, која ќе ја пеат во дует.  Ова патување многумина […]

ТИШИНАТА УБАВО БОЛИ

Зборувај ми за љубов. Кажи ми дека ме сакаш. Зборувај ми за среќа. Кажи ми дека јас сум твојата. Зборувај ми тивко. За да чујам само јас. Зборувај ми за нас. Додека ме држиш за рака. Зборувај ми што и да е, само зборувај ми. Зборувај ми за тага. Додека ја веднам главата. Зборувај ми за лага. Додека ја веднеш главата. Зборувај ми за болка. Додека ги кријам солзите. Зборувај ми тивко. За да чујам само јас. Зборувај ми за радост. Кажи ми да ти погледнам во очите. Зборувај ми за нас.  Додека ти ја пуштам раката. Зборувај ми што и да е, само зборувај ми. Зборувај ми сешто, […]

Ќе патувате? 10 митови за патувањата кои мора да ги знаете!

Патувањата можат да бидат незаборавни искуства. Меѓутоа, наспроти тоа што светот станува се „помал“, стравот од непознатото е заеднички за сите луѓе. Полу-вистини кои се наменети да се направи патувањето повозбудливо, а дестинацијата поопасна, од нас се прифаќаат како сосема точни. Ви ги претставуваме 10 вообичаени патувачки приказни на кои треба да гледате со “резерва”.  Додека некои се засноваат на вистини (на кои е секако додадено драма)  други се чиста глупост. Сега, да ги побиеме 10-те патнички митови.  Вклучен мобилен ќе го сруши авионот Постои страв дека мобилниот телефон ќе се замеша во работата на пилотските инструменти, што би можелло да предизвика […]

Вашата фасцинантна кожа

Кожата во којашто се наоѓаме е навистина фасцинантна. Таа истовремено ги штити органите, ги исфрла мртвите клети и се грижи да ни биде топло или ладно во зависност од годишното време. Меѓутоа, колку ние навистина ја познаваме нашата кожа?  Кожата е нашиот најголем орган, а нејзината површина изнесува 2 метри квадратни. Вториот најголем орган е црниот дроб. Целата кожа на нашето тело нема иста дебелина. На пример, очните капаци имаат најтенок слој кожа – 0,05 милиметри, додека пак најдебела кожа имаат стапалата и дланките – 1,5 милиметар. Кожата нема само еден слој, туку три. Епидермис, дермис и хиподермис. Хиподермисот е […]

Најтешкото прашање

Што е среќа?   Многу често, ако ги прашаме луѓето „Која е смислата на животот?“ – ќе одговорат: „Сакаме да бидеме среќни“.                   Среќата е на самиот врв на скалилата од желбите кај луѓето. Доживувањето на среќата е сосема различно кај сите, па затоа постои и различна дефиниција за неа, кои дури и големите мислители ја толкувале на различен начин. Се поставуваат прашања: Дали постои рецепт за среќа, има ли симбол среќата? Што е среќа? Едно од клучните прашања според кои го водиме својот живот. Можеби и премногу индивидуално за да се […]

СИЛА НА НОВИОТ ВЕК

Која е таа сила што те воздигнува, што те чува, што знае се, која секогаш е чекор пред тебе? Дали е оловната тишина, или секој бран тага? Можеби сонот недосонуван, или мислата за утрото? А дали треба да се молчи, дали е вредна тагата, дали да сонуваш или да се разбудиш? Дали постои утрото? Солзи како река течат, но и тие еден ден те изневеруваат, пресушуваат… Суша во срце уморно… Проклета болка,не запира. Мириса на очај, на сомнежи. Секое утро светлосни години далеку од вистината, погледнуваш во Пандорината кутија…надежта се помалку ја има. Се троши со секое ново утро. Времето […]

Патувањe што ќе ви го промени животот

Сите ги сакаме патувањата поради забавата, посетата на непознати места, поради одморот од секојдневието или едноставно поради отсуството на барањата и задачите зададени на работното место.  Без оглед на причината, патувањата ве збогатуваат на многу начини и ве прават поубави, попаметни и попродуктивни, а ова го потврдуваат и научниците. Патувањата не прават попаметни Веќе е познато дека патувањата ви го разбиструваат умот, но со една неодамнешна студија е откриен уште еден интересен податок. Психолозите имаат дефинирано и термин за оваа состојба – “психолошка дистанца”.  Имено, патувањата ја потикнуваат и зголемуваат креативноста. Дури и самото планирање на патувањето и замислувањето за себе си на други […]

%d bloggers like this: