МОБ ви преставува балетската претстава ,,ЕСМЕРАЛДА”

Македонската oпера и балет, Ви го најавува, бисерот на балетската уметност: „ЕСМЕРАЛДА“- Чезаре Пуњи Приказната за убавата Есмералда, инспирирана од романот „Ѕвонарот на Богородичната црква” од Виктор Иго,

Изведба на балетската претстава „Жизел“

Во сабота, 27 февруари, 2016 г. со почеток во 20 часот, во Македонската Опера и Балет ќе биде изведен романтично-фантастичниот балет во два чина, „Жизел“. Праизведен е во Париз, во 1841 година. Тој е еден од  ретките балети кои имаат непрекината традиција на изведување. Во „Жизел“ ќе настапат: Мими Поп Алексова-Атанасовска, во насловната улога, Алберт: Бобан Ковачевски, Хиларион: Дојчин Дочев (Бугарија), Мирта: Ивана Коцевска, Селско Па де де: Андријана Петковски и Игор Веланоски            .

Изедбата на сценската кантата „Кармина Бурана

По повод денот на виното и вљубените, во сабота, 13 февруари, 2016 г. со почеток во 20 часот, во Македонската Опера и Балет ќе биде изведена најпопуларната сценска кантата

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ДВОЈНА ИЗВЕДБА НА НАЈНОВАТА БАЛЕТСКА ПРОДУКЦИЈА „ОГНЕНИ ГРАДИНИ“

Чест ни е да Ве известиме дека во САБОТА, 30.01. и ВТОРНИК, 02.02.2016 г. во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе се одржи ДВОЈНА ИЗВЕДБА на НАЈНОВАТА балетската продукција на МОБ „ОГНЕНИ ГРАДИНИ“. Кореографијата е работена на музика од познатиот шпански композитор Мануел де Фаља. Кореограф е Џејмс Амар од Франција кој воедно ги скицираше елементите за либретото на претставата. Претставата е условно составена од три дела: Градините на Алхамбра, Градините на Кордоба и Маѓепсана љубов, а кореографијата содржи доста елементи од шпанските традиционални танци со нагласка на фламенкото. Сценограф е Зоран Костовски, а костимограф Александар Ношпал. Со […]

Изведба на оперската претстава „Змејовата невеста“

Чест ни е да Ве известиме дека во сабота, 23 јануари, 2016 г. со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет, ќе се одржи изведбата на операта „Змејовата невеста“

ПРЕМИЕРНА ИЗВЕДБА “Огнени Градини”

Чест ни е да Ве известиме дека во СРЕДА, 16.12.2015 г. во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе се одржи ПРЕМИЕРАТА на балетската претстава

%d bloggers like this: