Клеопатра – Балетски спектакл

Солисти, балетски ансамбл, оркестар и хор на Македонска опера и балет

“Дон Џовани” – В. А. Моцарт (Опера)

ДОН ЏОВАНИ – В.А. Моцарт 08.02.2017 (Среда) во 20.00ч. во МОБ (Бесплатен влез за средношколци) Билетите се во продажба на Билетарница на МОБ 02/3118451, ЈУГОТОН ГТЦ 1-кат. сите продавници на NEPTUN, како и оннлајн наwww.mob.mk и www.karti.com.mk Дон Џовани е опера во два чина со музика од В. А. Моцарт и италијанското либрето на Лоренцо Да Понте која се базира на легендите за Дон Жуан, измислен развратник и заводник.

ЛУЧИЈА ОД ЛАМЕРМУР – ГАЕТАНО ДОНИЦЕТИ

Една од водечките белканто опери во светската оперска литература. Лучија од Ламермур е трагична опера напишана во два чина. Салваторе Камарано го пишува либретото според новелата на Сер Волтер Скот „Невестата од Ламермур“.

ВОКАЛНА ВЕЧЕР СО ДАМЈАН ПОПОСКИ (ТЕНОР) И ЈАНИНКА НЕВЧЕВА (ПИЈАНО)

Македонската опера и балет од почетокот на оваа сезона, во реновираните Салон и Фоаје на МОБ, воведува една убава практика. Тоа се настапи на наши и гости солисти,

РОДЕНДЕНОТ НА ПРИНЦЕЗАТА ЕВА (ПРЕТСТАВА ЗА ДЕЦА)

Комична музичко – сценска претстава, во која е претставена подготовката на роденденската прослава на принцезата Ева.

„ТАЈНО МОЈА“, мјузикл во чест на Тоше Проески

Пријавете се на tajnomoja@mob.com.mk или 077 729 449 МАКЕДОНСКАТА ОПЕРА И БАЛЕТ ВЕ ПОВИКУВА Пријавете се и бидете дел од големото Балканско талент шоу, кое ќе ги донесе најталентирани кандидати на сцената на Македонската опера и балет. Бидете дел од премиерната изведба на мјузиклот „ТАЈНО МОЈА“, во чест на Тоше Проески. Покажете ги вашите музички, актерски и танцувачки способности! Испратете ваши податоци (име, презиме, фотографија, години на раѓање и место на живеење) на електронската пошта: tajnomoja@mob.com.mk Пријавувањето е најдоцна до 15 ноември 2016 година. За дополнителни информации јавете се на 077 729-449

Македонска опера и балет „ВЕЧЕР НА СОЛО ПЕСНИ“ Ана Ројдева Талевска (сопран) и Андреј Наунов (пијано придружба) 04.11.2016 / 20.00 ч.

„Вечер на соло песни“ –  Ана Ројдева Талевска (сопран) и Андреј Наунов (пијано придружба)

Македонска опера и балет „РОДЕНДЕНОТ НА ПРИНЦЕЗАТА ЕВА“

Македонската опера и балет во сабота 29 и недела 30.10.2016 г. со почеток во 12 часот, на Малата сцена во МОБ, ќе ја изведе детската оперска претстава „Роденденот на принцезата Ева“.

%d bloggers like this: