МКЦ слави 45 години од постење

Како и изминатите 5 години, така и оваа, програмата во новата година ја започнуваме со настанот насловен „Роденден“.

Концерт на Репетитор, Палиндром и Игралом во МКЦ Скопје

Почитувани РЕПЕТИТОР ВО МКЦ! Доколку сте хардкор фан, сигурно веќе и знаете за концертов, бидејќи Репетитор веќе го објавија скопскиот концерт. Значи, 23 декември, 21:00 во МКЦ Скопје ги пречекуваме РЕ ПЕ ТИ ТОР!

Поклони радост – Хуманитарна журка

По повод претстојните божиќни и новогодишни празници, Културно информативниот центар на Србите во Македонија Спона, со помош на своите пријатели, спортисти и луѓето со

Денеска 11-ти декември промоција на „Водата нешто носи“ од Марија Грубор

На 12.12.2016 (понеделник) во фоајето на кино Фросина во МКЦ ќе се одржи промоција на поетската збирка „Водата нешто носи“ од Марија Грубор, додека во просторот ќе бидат изложени аналогни фотографии од периодот на нејзиното создавање.

15-ти декември концерт на Градски Дувачки Оркестар

Традиционален годишен концерт на Градскиот Дувачки Оркестар. * 15. декември * 20 часот * МКЦ Скопје * Влез слободен

Жетва на највисоки награди за маестро Татарчевски и Женскиот хор при МКЦ во Вроцлав, Полска

Женскиот младински хор при МКЦ, под диригентство на маестро Сашо Татарчевски, оствари извонреден резултат на шестиот меѓународен фестивал и хорски натпревар за духовна музика “Vratislavia Sacra”,

Изложба на Пикасо во МКЦ

Младинскиот културен центар во соработка со приватната галерија Висконти од Љубљана, Словенија, ја има честа пред македонската публика да ја претстави, изложбата на дела од големиот шпански сликар Пабло Пикасо во Галеријата на МКЦ. На оваа изложба ќе претставена збирка од четириесет и шест графички дела на Пабло Пикасо – факсимили на цртежи, литографии и одделни гравури, кои го опфаќаат временскиот период од 1932 до 1969 година. Во сржта на збирката се наоѓаат комплети од оригинални графики, сместени во три мапи, кои денес претставуваат ретко видени и ретко достапни дела. „Двојна флејта“ (“Flute Double”), 1967, содржи шеснаесет литографии направени според […]

ЗДРАВО МЛАДИ!

04 јуни (сабота), МКЦ. Првиот потврден изведувач за годинешното издание на фестивалот. WOODEN WISDOM (DJ SET) + DJ FITZ. Wooden Wisdom се двајца DJ-и – Turquoise Wisdom (Zach Cowie) и сјајниот актер и сопственик на издавачка куќа Илајџа Вуд (Elijah Wood – Фродо од Господарот на прстените). Ова дуо пушта класични фанк-соул траки, меланхолични стари инструментали, денс њувејв траки за шизење од 80-тите – главно, музика што ќе ве размрда! Илајџа Вуд е сопственик на издавачка куќа и има колекција од околу 4000 плочи. Во паузи од снимања, слободното време го користи за диџејување со својот другар Зак и патуваат […]

Времеплов на македонската музика

Утре во 21:00 часот во МОБ се одржува Вечер на хорска музика. Настапуваат хорот Кочо Рацин и Женски младински хор – МКЦ Диригенти – Сања Пановска Миланова и Сашо Татарчевски На програмате ќе бидат изведени делата на Трајко Прокопиев, Стеван Мокрањац, Властимир Николовски, Тодор Скаловски и други Фоајето на МОБ, влез – слободен