Презентација на краткометражен филм Рецепт со музички настап на Тони Пецанов

Во рамките на проектот „Ревитализација на руралните средини преку уметност и култура“, финансиски поддржан од програмата Цивика Мобилитас на Швајцарската Агенција за развој и соработка се реализираше краткометражниот филм на режисерот Даниел Трајков. Краткометражниот филм ќе биде прикажан пред струмичката публика. Прикажувањето на филмот ќе биде проследен со музички настап на Тони Пецанов Среда 20:00 часот, Сцена 112, Струмица

Дали сте знаеле дека Волт Дизни и Салвадор Дали соработувале?

Дали сте знаеле дека во 1946 година кралот на цртаните филмови Волт Дизни и шпанскиот сликар Салвадор Дали направиле краток анимиран филм?! Во 1945 година самиот Дали му пристапил на Дизни со предлог за соработка на анимиран фил. Филмот наречен „Destino“ кој е пропратен од мексиканска фолклорна песна што го носи истото име,  содржи анимации направени од Дали и бил готов во 1946 година. За жал, проектот бил откажан и анимираниот филм не бил објавен поради економските падови кои им ги донела втората светска војна. Како и да е, 54 години подоцна, Рој – внукот на Волт Дизни конечно го […]

Шанса за мала улога во новиот “Star Trek”

Дали сте фан на “Star Trek” франшизата? Епа ќе ви се допадне ова!:) Екипата на новиот “Star Trek: Beyond” (за кој пишувавме овде), заедно со Bad Robot, Paramount Pictures и Omaze ве покануваат да учествувате во натпреварот во кој главната награда е : улога во “Star Trek: Beyond”:):):):):) Со само 10 долари обезбедувате шанса за да бидете извлечени, но со поголема донација шансите ќе бидат многу поголеми. За ова е “виновна“ организацијата Omaze, која работи со добротворни цели. Сите донации се делат помеѓу многу други добротворни организации, меѓу кои донации за храна, облека, лекови за загрозените области итн. Еве се […]

15 Филмски хитови кои ги очекуваме наскоро

Погледнете кои филмови очекуваме да ги освојат кино благајните, оваа и следната година.

%d bloggers like this: