Возбуда, радост и моќен звук – почна новото патување на Македонската филхармонија

Епскиот звук на Свитата бр. 2 од балетот „Лабин и Дојрана“ го означи свеченото влегување на Македонската филхармонија во својот нов дом.

Пуштени во продажба билетите за отворањето на новата сала на Македонската филхармонија

Ве известуваме дека од вторник (2 мај), ќе бидат пуштени

Информации за претставата „Париз те сакам“

Следејќи ја традицијата, Македонската филхармонија и оваа година по повод Денот на вљубените ќе одржи атрактивен симфониски концерт.

Божиќен концерт на Македонската филхармонија

Следејќи ја традицијата, Македонската филхармонија и годинава ќе го одржи Божикниот концерт посветен на еден од најголемите христијански празници. Под палката на маестро Саша Николовски-Ѓумар, на Божиќ (четврток, 7 јануари) во Македонскиот народен театар во 12 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе ги изведе познатите сегменти од балетите, оперите и оркестарските дела на големите руски автори Чајковски, Бородин, Глазунов, Глинка и Мусоргски. Од големиот композитор Петар Илич Чајковски ќе биде изведена свитата „Оревокршачка“, наедно и негов најпознат балет, во кој авторот се карактеризирал како творец на прекрасни, питки мелодии и како мајстор на инструментација, додека од Александар Бородин ќе биде […]

Претплатнички циклуси за концертите на Македонската филхармонија

Во пресрет на новата концертна сезона 2015/2016, и годинава за љубителите на музиката Македонската филхармонија ги обезбедува традиционалните претплатнички циклуси „Фортисимо“, „Мецо“ и „Пијанисимо“.

Нова концертна сезона на македонската филхармонија

  Македонската филхармонија најавува богата и атрактивна програма која што ќе ја краси новата концертна сезона 2015/2016 година. Од свеченото отворање на 1 октомври, па се до крајот на следниот концертен репертоар, публиката ќе има можност да присуствува на актуелните остварувања на стандардната концертна програма, на новите и старите музички творби на македонската симфониска музика, како и на светските премиерни дела кои на оркестарот и на самата институција ќе им наметнат една свежа, поинаква концепција. И годинава, македонската филхармонија на подиумот ќе донесе врвни солистички и диригентски имиња од светската и од домашната музичка сфера, кои, секој со својот индивидуален […]

%d bloggers like this: