„Елементал“ и Скопје 10 години љубов- Оваа сабота забавата е во „Вип Арена Борис Трајковски“

Хрватскиот бенд Елементал оваа сабота подготвува изненадување за своите фанови во Македонија. 18 март, „Вип Арена Борис Трајковски“ е местото каде што „Елементал“ ќе прослават 10 години од својот прв настап во Скопје со нивното концертно шоу „Денот Е“.

Денот на Љубовта и Виното во Паб Комедија

ВИНО, бидејќи ни една ЉУБОВ не започнала со јадење на салата!!!

Баш ми е гајле за Сите и Се!!

Секоја убава мисла нему му беше посветена и пак водев љубов со Него….и неколку пати дојдов до врвот на лудилото и ги отворив очите….го погледнав него и се збунив…

Еделвајс

Еделвајс…ах Љубов!!!….. Сакаше да и го подари…се сеќаваше дека Таа го сакаше баш овој цвет!!! Еден и единствен…необичен…. Баш како неа…си мислеше!!! Сакаше да и го подари

Ова е вашата сродна душа

Според старогрчкиот мит, човекови суштества, андрогини, некогаш биле совршен спој на машко и женско. На нивната совршеност им завидувале дури и боговите, па Зевс ги преполовил на машка и женска половина, осудувајќи на тоа раздвоени да трагаат по светот, барајќи се еден со друг. Дали од сродните души се бара секогаш да останат исти, или сродни души се оние кои поради партнерот се менуваат? Многумина ја трошат целата своја младост, некои и цел живот, во потрага по сродна душа, за тоа едно и неповторливо лице со кое животот би бил песна, која ќе ја пеат во дует.  Ова патување многумина […]

ТИШИНАТА УБАВО БОЛИ

Зборувај ми за љубов. Кажи ми дека ме сакаш. Зборувај ми за среќа. Кажи ми дека јас сум твојата. Зборувај ми тивко. За да чујам само јас. Зборувај ми за нас. Додека ме држиш за рака. Зборувај ми што и да е, само зборувај ми. Зборувај ми за тага. Додека ја веднам главата. Зборувај ми за лага. Додека ја веднеш главата. Зборувај ми за болка. Додека ги кријам солзите. Зборувај ми тивко. За да чујам само јас. Зборувај ми за радост. Кажи ми да ти погледнам во очите. Зборувај ми за нас.  Додека ти ја пуштам раката. Зборувај ми што и да е, само зборувај ми. Зборувај ми сешто, […]

СИЛА НА НОВИОТ ВЕК

Која е таа сила што те воздигнува, што те чува, што знае се, која секогаш е чекор пред тебе? Дали е оловната тишина, или секој бран тага? Можеби сонот недосонуван, или мислата за утрото? А дали треба да се молчи, дали е вредна тагата, дали да сонуваш или да се разбудиш? Дали постои утрото? Солзи како река течат, но и тие еден ден те изневеруваат, пресушуваат… Суша во срце уморно… Проклета болка,не запира. Мириса на очај, на сомнежи. Секое утро светлосни години далеку од вистината, погледнуваш во Пандорината кутија…надежта се помалку ја има. Се троши со секое ново утро. Времето […]

Дали уживате во храната доволно?

За вашето здравје, но и изгледот, многу е важно да ја изберете соодветната исхрана за вас. Кога станува збор за уживање, дали се грижите за квалитетот на храната која ја јадете или пак, за фактот дека самото внесување здрава исхрана може да биде причина за задоволство? Следниве 5 начини ќе ви помогнат да ја засакате онаа исхрана која е добра за вашето тело и ум. Истражувајте нови вкусови Доколку повеќето зеленчуци кои сте ги пробале не ви се доволно вкусни, тогаш експериментирајте. Позајмете рецепти од индиската, мексиканската или некоја од другите светски кујни кои сè уште не сте имале шанса […]

%d bloggers like this: